Usuwanie znamion

Zgodnie ze statystykami przeciętna osoba ma około dwadzieścia znamion barwnikowych. Większość z nich powstaje w chwili urodzenia, a część pojawia się w okresie dzieciństwa lub nawet w dojrzałym wieku. Bardzo często przynajmniej jedna zmiana barwnikowa wymaga uważniejszej obserwacji lub nawet interwencji chirurgicznej. 

Na czym polega zabieg?

Usuwanie znamion nie wymaga przygotowania, jedynie bezpośrednio przed nim skóra jest odkażana i znieczulana miejscowo. Lekarz usuwa zmianę skórną za pomocą lasera bez bezpośredniego kontaktu z polem operacyjnym. Dany ryb pracy lasera jest dobierany w zależności od głębokości i wielkości zmiany chorobowej. Od tego zależy również czas trwania zabiegu, który może się wahać od kilku do kilkunastu minut. 

Cały zabieg w zależności od wielkości i głębokości zmiany trwa od kilku do kilkunastu minut. W tym czasie pacjent może odczuwać ciepło lub delikatne pieczenie. 

Jakie znamiona kwalifikują się do usunięcia?

  • brodawki wirusowe (kurzajki) – grudki o chropowatej powierzchni lub drobne liczne grudki, najczęściej pojawiające się na palcach rąk i podeszwach stóp 
  • pieprzyki – płaskie zmiany barwnikowe lub grudki/guziki o gładkiej lub brodawkowatej powierzchni i zabarwieniu od jasno do ciemnobrunatnego, niekiedy owłosione
  • włókniaki – łagodne guzy nowotworowe w formie grudkowatych narośli 
  • prosaki – małe i białe grudki pojawiające się na twarzy
  • kępki żółte powiek (żółtaki) – grudkowate zmiany skórne, które mogą wskazywać na podwyższony poziom cholesterolu LDL
  • naczyniaki rubinowe - czerwone punkty pojawiające się na skórze całego ciała, powstające w wyniku uszkodzenia naczyń 
  • niektóre blizny 

Przeciwwskazania

Zabieg laserowego usuwania znamion jest nieinwazyjny i całkowicie bezpieczny, jednak warto pamiętać o  kilku przeciwwskazaniach do jego przeprowadzenia. Są to aktywne infekcje w obrębie danego znamienia, na przykład w formie opryszczki, oraz skłonność do blizn przerostowych. 

Rekonwalescencja

Proces gojenia się trwa zazwyczaj od 10 do 14 dni, chociaż w wypadku głębokich ran ten okres może się wydłużyć nawet do 4 tygodni. W tym czasie należy przemywać ranę wodą z mydłem, a przez następnych kilka tygodni unikać promieni słonecznych, które mogą wywołać przebarwienia.