Wrastające paznokcie     Metoda arkady

Wrastające paznokcie to problem, który dotyka około piętnastu procent społeczeństwa, głównie z powodu nieprawidłowego obcinania. Zaokrąglanie brzegów i ich wycinanie powoduje naruszenie prawidłowej struktury paznokcia, a w efekcie prowadzi do zwijania się płytki i przebijania skóry. Takie efekty są również osiągane przez noszenie obuwia z wąskimi noskami lub z twardych materiałów sztucznych. Ponadto problem wrastających paznokci pojawia się przy nadmiernym rogowaceniu lub wysychaniu płytki paznokciowej, deformacjach stóp, nagłym przyroście masy i nadwadze, złych nawykach higienicznych, urazach mechanicznych paznokci i uwarunkowaniach genetycznych. Najlepszym sposobem na leczenie tego schorzenia jest Kostka Arkady.

Wrastające paznokcie – na czym polega zabieg i jak przebiega?

Metoda Arkady wyróżnia się szybkością stosowania i wysoką skutecznością, a także nieinwazyjną terapią. Jest również bezbolesna dzięki znieczuleniu podawanemu na pojedyncze palce ze zmianami chorobowymi.

Palec z wrastającą płytką umieszcza się w korpusie kostki, w którym znajdują się otwory na ruchome narzędzia służące do korekcji paznokci. Leczenie polega na odkształceniu brzegu płytki i zablokowaniu jej krawędzi za pomocą haczyków. Istotną rolę pełnią łopatki, które tworzą szkielet do nadbudowy bocznej krawędzi paznokcia oraz utrzymują go w odpowiedniej pozycji. Podczas zabiegu formowany jest nie tylko odpowiedni stelaż dla płytki paznokciowej, ale również wał paznokciowy.

Czas leczenia

  • Czas wykonania zabiegu trwa zazwyczaj około 30-40 minut. Zazwyczaj pierwsza wizyta daje trwały efekt. Czasem wymagana jest comiesięczna kontrola dla wykonania niewielkich ruchów korygujących. Liczba takich wizyt jest indywidualnie uzależniona od rodzaju płytki, zmian towarzyszących wrastaniu i zaawansowania schorzenia.

Przeciwskazania

  • Nawet w przypadku występowania neuropatii lub grzybicy zabieg Kostką Arkady jest w pełni bezpieczny. Jedynymi przeciwwskazaniami do jego zastosowania są zmiany nowotworowe oraz zanik płytki paznokcia.