Skip to main content
Baza wiedzy

Czym są włókniaki i jakie są przyczyny ich powstawania?

Włókniaki są problemem dermatologicznym, który zalicza się do najczęściej spotykanych. Mają one nowotworowy charakter, jednak nie są złośliwe i w zdecydowanej większości przypadków nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia.

Mimo to warto wiedzieć, jak powstają i z jakich przyczyn.

Czym jest włókniak?

Włókniaki są delikatnymi zmianami występującymi w skórze. Mają one charakter nowotworowy i przypominają niewielkie krostki lub guzki. Za ich powstanie odpowiedzialne jest nadmierne namnożenie się komórek tkanki łącznej zwanych fibroblastami.

Mimo cech świadczących o nowotworowym charakterze, rozrastające się włókniaki nie stają się złośliwe. Przez co zazwyczaj nie stanowią one zagrożenia dla zdrowia.

Włókniaki występują w dwóch podstawowych typach:

  • włókniaki miękkie – występujące w skórze
  • włókniaki twarde – występujące pod skórą

Niezależnie od rodzaju włókniaków, ich obecność na ciele np. na szyi czy twarzy zaleca się skonsultować z dermatologiem. Niepozorny włókniak może okazać się czymś o wiele groźniejszym, przykładowo brodawczakiem bądź tłuszczakiem.

Przyczyny powstawania włókniaków

Jednoznaczne określenie powstawania tego typu zmian skórnych i podskórnych nie jest łatwe. Jednak wiadomo, że jest kilka czynników, które mogą sprzyjać rozwojowi włókniaków.

Są to między innymi:

  • urazy mechaniczne
  • zaburzenia metaboliczne
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej

Oprócz tych czynników, powstawaniu włókniaków mogą sprzyjać genetyczne predyspozycje.

Najczęściej stawianą diagnozą związaną z powstawaniem włókniaków są problemy z metabolizmem. Tego typu zaburzeniom, występującym w organizmie ludzkim, towarzyszą nieprawidłowości hormonalne. Mogą one sprzyjać zmianom nowotworowym, jakimi są włókniaki.

Występowanie włókniaków w największej liczbie powiązane jest z otyłością, insulinoopornością, a także aterogennym profilem lipidowym. Może ono świadczyć także o wyższym prawdopodobieństwie wystąpienia cukrzycy lub miażdżycy.

Włókniaki często występują u osób zmagających się z podwyższonym cholesterolem LDL, cholesterolem całkowitym oraz obniżonym wynikiem cholesterolu frakcji HDL.

Nowotworowe zmiany skórne zwane włókniakami mogą być także spowodowane zaburzeniami dotyczącymi hormonów płciowych. W przypadkach wymienionych poniżej występowaniu włókniaków najprawdopodobniej sprzyja nieprawidłowy poziom estrogenu.

Należą do nich:

  • zespół policystycznych jajników
  • zespół Birt–Hogg–Dubé
  • zespół Cowdena
  • polipy jelit zwane fachowo zespołem Gardnera
  • przeszczepy narządów
  • akromegalia
  • ciąża

Mimo że włókniaki nie są groźnymi zmianami skórnymi, to warto pamiętać, że łatwo je pomylić z innymi, znacznie groźniejszymi przypadłościami.

Włókniaki najczęściej stanowią problem estetyczny i wiele osób decyduje się na ich likwidację. Jedną z najskuteczniejszych i najmniej inwazyjnych metod usunięcia włókniaków jest zabieg laserowy. Na taki zabieg zapraszamy do naszego gabinetu LaserQ clinic w warszawskim Wilanowie. Więcej na temat laserowego usuwania włókniaków przeczytasz na naszej stronie: Laserowe usuwanie włókniaków. 

Baza wiedzy

Kurzajki – czym są i jakie są przyczyny ich powstawania?

Brodawki, które potocznie nazywa się kurzajkami, są uciążliwym problemem występującym u wielu osób. Niestety, ale takie zmiany na skórze bardzo często wprawiają człowieka w zakłopotanie,…
Baza wiedzy
Żółtaki (kępki żółte) – czym są i jakie są przyczyny ich powstawania?