Skip to main content
Baza wiedzy

Kurzajki – czym są i jakie są przyczyny ich powstawania?

Brodawki, które potocznie nazywa się kurzajkami, są uciążliwym problemem występującym u wielu osób. Niestety, ale takie zmiany na skórze bardzo często wprawiają człowieka w zakłopotanie, a przy tym ich leczenie bywa nieefektywne i długotrwałe. Czym są kurzajki i w jaki sposób można się przed nimi uchronić?

Co to jest kurzajka i jak powstaje?

Wiele osób zastanawia się, od czego robią się kurzajki. Brodawki są zmianami na skórze w postaci narośli, które powstają w wyniku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Szacuje się, że nawet 10% populacji ma do czynienia z tym wirusem.

Do zakażenia dochodzi w momencie, gdy mamy kontakt z osobą, która jest nosicielem takiego wirusa np. poprzez zwykły uścisk dłoni albo też w wyniku kontaktu pośredniego poprzez np. dotykanie różnych rodzajów przedmiotów, na których przetrwały wirusy, czyli np. uchwytów, klamek czy ręczników.

Najczęściej kurzajki na dłoniach pojawiają się poprzez zakażenie w ogólnodostępnym miejscu, w którym codziennie przewija się wiele osób, a nasza skóra ma styczność z różnego rodzaju powierzchniami czy przedmiotami. Warto więc uważać na takie miejsca jak: sale gimnastyczne, sauny czy baseny albo szatnie, gdzie może dojść do zakażenia kurzajką.

Czym charakteryzują się kurzajki na stopach?

Brodawki możemy podzielić na 2 rodzaje: mozaikowe i głębokie. Te pierwsze wywoływane są przez wirusa HPV-2. Zazwyczaj są liczniejsze niż brodawki głębokie, ale również bardziej powierzchniowe. Takie kurzajki nie są bolesne, ale niestety mają skłonności do nawracania.

Głębokie kurzajki na stopach pojawiają się poprzez wirusy typu HPV-1. Najczęściej są to pojedyncze wykwity w postaci nieregularnych, kalafiorowatych grudek. Na samym szczycie zauważymy krwionośne naczynka, które wyglądają jak ciemne punkciki i tym właśnie odróżniają się od zwykłych odcisków. Występują bardzo często na podeszwie stóp, przez co sprawiają ból podczas normalnego chodzenia. Na początku pojawiają się pojedyncze brodawki, ale później mogą tworzyć się kolejne wokół, dlatego warto jak najszybciej interweniować.

W jaki sposób pozbyć się kurzajek na dłoniach czy stopach?

Kurzajki mogą sprawiać trudności w normalnym funkcjonowaniu, więc należy wtedy szybko skorzystać z którejś z metod leczenia. Jedną z najskuteczniejszych jest laserowe usuwanie kurzajki. Więcej na ten temat dowiesz się, zaglądając tutaj: Laserowe usuwanie kurzajek. Jeśli masz kurzajkę, którą chciał(a)byś usunąć laserowo – zapraszamy do naszego gabinetu LaserQ clinic!

Baza wiedzy

Kurzajki – czym są i jakie są przyczyny ich powstawania?

Brodawki, które potocznie nazywa się kurzajkami, są uciążliwym problemem występującym u wielu osób. Niestety, ale takie zmiany na skórze bardzo często wprawiają człowieka w zakłopotanie,…
Baza wiedzy
Naczyniaki rubinowe – czym są i jakie są przyczyny ich powstawania?