Naczyniaki rubinowe to forma niezłośliwego nowotworu, powstającego w wyniku zbyt intensywnego rozrostu komórek naczyń krwionośnych. Są one niewielkimi czerwonymi plamkami, które swym wyglądem i wielkością przypominają pieprzyki. Często pojawiają się we wczesnych etapach życia i zdarza się, że zaobserwować je można już u niemowląt i małych dzieci. Jednak nie ma powodu do paniki – zwykle ów plamki rubinowe ustępują do 12-go roku życia. W przypadku zaobserwowania ich u nieco starszych pacjentów, można podjąć leczenie, mające na celu stopniowe i bezpieczne usunięcie niedoskonałości.
Naczyniaki rubinowe – przyczyny powstawania
Jak powstają czerwone kropki na skórze – naczyniaki? Naczyniaki starcze – gdyż tak właśnie nazywają się owe wybroczyny na skórze – pojawić się mogą nawet przed trzydziestką. Szacuje się jednak, iż najwięcej takich znamion posiadają seniorzy pomiędzy 60. a 70. rokiem życia. Takie znamiona rubinowe, występują pod postacią niewielkich, czerwonawych grudek, upodabniając się do pieprzyków, które są nam wszystkim dobrze znane. Jednak, w tym przypadku cechą charakterystyczną, która winna wzbudzić podejrzenia i chęć konsultacji ze specjalistą jest ich kolor – pamiętajmy, iż tradycyjny pieprzyk nie ma nic wspólnego z czerwienią. Za ostateczną obecność naczyniaka w organizmie, odpowiadają włośniczki, czyli drobne i niezwykle delikatne naczynia krwionośne, znajdujące się tuż pod powierzchnią skóry. W wyniku zbyt szybkiego rozrostu, tworzą one zgrubienie, bądź maleńkie wybroczyny na zewnątrz ciała i obdarowują nas owymi czerwonymi kropkami na skórze. Najczęściej i najprościej odnajdziemy je tam, gdzie skóra jest najcieńsza tzn. na twarzy, szyi lub dekolcie. Osobami podatnymi, na pojawienie się naczyniaków, są głównie kobiety o jasnej karnacji.
Czy naczyniaki są uciążliwe dla organizmu?
Naczyniaki na skórze, są nieszkodliwe i nie powinny utrudniać codziennego funkcjonowania. Nie są to zmiany, które bolą czy też swędzą, dlatego nie stanowią większego problemu zdrowotnego. Trzeba mieć jednak na uwadze, że mogą się powiększać i stawać coraz bardziej odstającym od powierzchni ciała wytworem, który wymagał będzie konsultacji z lekarzem. Jedyną uciążliwością, jaka się z nimi wiąże to problem natury estetycznej, gdyż ich umiejscowienie na skórze może wiązać się z gorszym samopoczuciem i być podwaliną kompleksów. Naczyniaki rubinowe, ulokowane w miejscach podatnych na obtarcia lub zlokalizowane stricte na obszarach podlegających depilacji i goleniu są mimowolnie podrażniane, a niekiedy nawet i nadrywane, co stanowi dobry argument do wykonania zabiegu ich usunięcia.
Skuteczne sposoby na pozbycie się naczyniaków
Usuwanie naczyniaków odbywa się za pomocą lasera bądź specjalistycznego urządzenia do termokoagulacji. Nasz gabinet dermatologii estetycznej i kosmetologicznej LaserQ clinic specjalizuje się w niwelowaniu zmian skórnych metodą laserową. Taki sposób pozwala na komfortowe i bezpieczne usunięcie niechcianych znamion na skórze. Zabieg z użyciem lasera trwa maksymalnie kilkanaście minut, w zależności od liczby i wielkości niepożądanych wybroczyn, znajdujących się na ciele pacjenta. Wiązka lasera, nakierowywana zostaje na zmianę skórną, a obecna w takowej zmianie hemoglobina w całości ją pochłania, dzięki czemu naczynia krwionośne zostają kolejno obkurczone i zamknięte. Efektem końcowym takiej wizyty są strupki, które po wygojeniu powinny samoistnie odpaść i pozwolić cieszyć się zdrową skórą, bez czerwonawych plam i krostek.
Na Twoim ciele znajdują się naczyniaki lub inne niechciane zmiany skórne? Możesz usunąć je szybko, skutecznie i niemal bezboleśnie w naszym gabinecie LaserQ clinic! Serdecznie zapraszamy do zapisów!