Znamię to nieprawidłowość w strukturze skóry, które ma najczęściej postać plamki czy wypukłości. Z jednymi znamionami już się rodzimy (znamiona wrodzone), a inne nabywamy w ciągu życia (znamiona nabyte). Jakie rodzaje zmian skórnych zatem wyróżniamy?
Rodzaje znamion
Znamiona barwnikowe
To grupa najpopularniejszych znamion – potocznie nazywanych pieprzykami. Do znamion barwnikowych zaliczamy:
- plamy soczewicowate – ciemnobrązowe znamiona na skórze, które mają najczęściej ok. 1 cm. Mogą występować na granicach skóry i błon śluzowych oraz spojówkach.
- plamy koloru kawy z mlekiem – są sporych rozmiarów, mają równomierne zabarwienie i zwykle pojawiają się na ciele we wczesnym dzieciństwie.
- plamy melanocytowe błon śluzowych – duże plamy, które pojawiają się na błonach śluzowych jamy ustnej i narządów płciowych.
- znamię Beckera – jasnobrązowe znamię o wielkości od kilku do kilkunastu centymetrów i nieregularnych granicach. Najczęściej pojawia się na skórze barków i ramion. Z czasem ciemnieje i jaśnieje.
- znamię Suttona – tzw. znamię halo, wokół którego pojawia się odbarwiona obwódka. Znamię to ma najczęściej regularną granicę i równomierny jasno- lub ciemnobrązowy kolor. Znamię Suttona pojawia się zwykle po 20. roku życia.
- znamię Spitza – występuje najczęściej u dzieci w okolicach twarzy i dolnych kończyn. Znamiona Spitza są twarde, okrągłe i mają barwę czerwono-brunatną. Osiągają w szybkim czasie wielkość 1-2 cm.
- znamię Clarka – gładkie lub lekko brodawkowate znamię.
- znamię błękitne – ma wielkość ziarna soczewicy i charakterystyczny niebieski kolor. Najczęściej jest już w czasie urodzenia lub pojawia się we wczesnym dzieciństwie.
- znamię atypowe – wystające zmiany skórne, o barwie ciemniejszej niż skóra.
Włókniaki
Włókniaki (miękkie i twarde) to łagodne guzy nowotworowe, powstałe z tkanki włóknistej. Nie są to jednak zmiany skórne zagrażające zdrowiu. Usuwa się je ze względów estetycznych.
Brodawki łojotokowe
To grudkowate narośle, które bywają mylone z innymi zmianami skórnymi, a nawet z rakiem skóry. Jest to natomiast niezagrażająca zdrowiu narośl, której przyczyny powstania nie są znane. Do czynników sprzyjających powstawaniu brodawek łojotokowych zaliczamy wiek czy predyspozycje genetyczne.
Naczyniaki
Znamiona naczyniowe płaskie pojawiają się z powodu poszerzania naczyń krwionośnych w obrębie skóry. Są koloru różowego, czerwonego lub purpurowego i najczęściej powstają w okolicy twarzy i całej głowy, choć nie jest to reguła.
Które znamiona są groźne dla zdrowia?
Niemal każdy człowiek posiada jakieś znamiona i powinien je kontrolować u lekarza. Są jednak zmiany skórne, które powinny być pod szczególnie dokładną obserwacją, ponieważ mogą przekształcić się w nowotwór skóry. Na szczególną uwagę zasługują zmiany skórne, które:
- powiększają się;
- mają nierównomierne zabarwienie;
- mają nierówne granice, są asymetryczne;
- krwawią lub sączy się z nich inna wydzielina;
- bolą lub swędzą;
- znajdują się w nietypowych miejscach, narażonych na uszkodzenia mechaniczne, często utrudniających codzienne funkcjonowanie (np. podeszwy stóp, wewnętrzne powierzchnie dłoni, narządy płciowe)
Laserowe usuwanie znamion
Większość zmian skórnych bez problemu można usunąć metodą laserową. Jeśli – z jakichkolwiek względów – chcesz pozbyć się znamion, zapraszamy do naszego gabinetu LaserQ clinic! Gwarantujemy, że zabieg będzie szybki, bezbolesny, a co najważniejsze – skuteczny.